Perşembe, Ekim 09, 2008

TARİHTEKİ ÜNLÜLERİN HAZIRCEVAPLILIĞI...

  • Bir toplantıda, bir genç Mehmet Akif'' i küçük düşürmek ister:- "Affedersiniz, siz veteriner misiniz?" Mehmet Akif hiç istifini bozmadan şöyle yanıtlamış: - "Evet, bir yeriniz mi ağrıyordu?"
  • Yavuz Sultan Selim, birçok Osmanlı padişahı gibi sefere çıkacağı yerleri gizli tutarmış. Bir sefer hazırlığında, vezirlerinden biri ısrarla seferin yapılacağı ülkeyi sorunca, Yavuz ona: - "Sen sır saklamayı bilir misin?" diye sormuş. Vezir: - "Evet hünkarım, bilirim" dediğinde, Yavuz cevabi yapıştırmış: - "İyi, ben de bilirim."
  • Dünya nimetlerine ehemmiyet vermeyen yaşayış ve felsefesiyle ünlü filozof Diyojen, bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan kibirli bir adamla karşılaşır. İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir. Mağrur zengin, hor gördüğü filozofa: - "Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem" der. Diyojen, kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı verir: - "Ben çekilirim."
  • Bir gün Eflatun, talebelerinden birini kumar oynarken yakalamış ve şiddetle azarlamış. Talebesi: - "İyi ama ben çok az bir paraya oynuyordum" diye itiraz edecek olunca Eflatun cevap vermiş: - "Ben seni kaybettiğin para için değil, kaybettiğin zaman için azarlıyorum."
  • Sokrates ve eşi bir türlü iyi geçinemezlermiş . Bir gün eşi Sokrates''e verip veriştirmiş, ağzına geleni söylemiş. Bakmış kocası hiç bir tepki göstermiyor; bir kova suyu alıp başından aşağı boşaltmış. Sokrates, gayet sakin: - "Bu kadar gök gürültüsünden sonra bir sağanak zaten bekliyordum" demiş.

1 yorum:

Gelin Ayşe dedi ki...

ablacımmm, aradıgını gördüm. Yani sonradan gördüm ama görmüş olsam bile cevaplayamazdım herhalde. Ben cok utanırım ki. Konuşamam ki öyle burda yazdıgım gibi :(( Kontörümde olmadıgından mesaj geri yazamadıum. Kusura bakma. Kontorum yok, kim bilir ne zaman alırım yine :) aradıgın msj yazdıgın için çok tşk ederim. Çok mutlu oldugumdam emin olabilirsin :)