Perşembe, Ağustos 28, 2008

hayatı ıskalama lüksün yok senin,

Bir aşk için yapabileceğin her şeyi yaptığına inanıyorsan ve buna rağmen hala yalnızsan, için rahat olsun. Giden zaten gitmeyi kafasına koymuştur ve yaptıkların onun dudağında hafif bir gülümseme yaratmaktan başka hiçbir işe yaramayacaktır.Sen kendini paralarken ,o her zaman bahaneler bulmaya hazırdır.Hani ağzınla kuş tutsan "Bu kuşun kanadı neden beyaz değil?" diye bir soruyla bile karşılaşabilirsin.. iki ucu keskin bıçaktır bu işin.Yaptıklarınla değil yapmadıklarınla yargılanırsın her zaman. Bu mahkemede hafifletici sebepler yoktur. İyi halin cezanda indirim sağlamaz. Sen, "Ama senin için şunu yaptım" derken o, "şunu yapmadın" diye cevap verecektir. Ve ne söylesen karşılığında mutlaka başka bir iddiayla karşılaşacaksındır. Üzülme, sen aşkı yaşanması gerektiği gibi yaşadın.Özledin, içtin, ağladın, güldün, şarkılar söyledin,düşündün,şiirler yazdın. "Peki o ne yaptı" deme. Herkes kendinden sorumludur aşkta. Sen aşkını doya doya yaşarken o kendine engeller koyuyorsa bu onun sorunu. Bir insan eksik yaşıyorsa, ve bu eksikliği bildiği halde tamamlamak için uğraşmıyorsa sen ne yapabilirsin ki onun için? Hayati ıskalama lüksün yok senin. Onun varsa, bırak o lüksü sonuna kadar yaşasın.Her zamanki gibi yaşayacaksın sen. "Acılara tutunarak" yaşamayı Öğreneli çok oldu. Hem ne olmuş yani, yalnızlık o kadar da kötü bir şey değil.Sen mutluluğu hiçbir zaman bir tek kişiye bağlamadın ki.... Epeydir eline almadığın kitaplar seni bekliyor.Kitap okurken de mutlu oluyorsun unuttun mu? Kentin hiç görmediğin sokaklarında gezip yeni yaşamlara tanık olmak da keyif verecek sana.
...
Sen yüreğinin sesini dinleyenlerdensin ve biliyorsun asl olan yürektir.Yürek sesi ne bilmeyenler,ya da bilip de duymayanlar acıtsa da İçini unutma; yaşadığın sürece o yürek var olacak seninle birlikte. Sen yeter ki koru yüreğini ve yüreğinde taşıdığın sevda duygusunu. Elbet bitecek güneşe hasret günler. Ve o zaman kutuplarda yetişen cılız ve minik bitkiler değil, güneşin çiçekleri dolduracak yüreğini...
(Nazım Hikmet...,yazıyı beğendim ve bugünede bunu ekledim canlar:)

3 yorum:

nevbahar01 dedi ki...

evet canım gerçekten de çok güzel bir alıntı. ben bunu sadece aşk için değil yaşamda her şey için düşünüyorum. herkes kendinden mesul. kimse bir diğeri yapmıyor diye biriktirdiği güzelliklerinden vazgeçmesin. hayatın acı yanlarına ve acıtan insanlarına inat tek olsak da iyiliklerimizi yaşatalım.
sevgiyle kal...

Gelin Ayşe dedi ki...

Evet bu yazı her zaman çok hoşums gitmiştir. Ama uzun zaman omuştu okyalı. Şimdi sankı daha bir anlamlı geldi .. Ablam sagol paylaşım için.

KelebekGibi dedi ki...

Hayirli Ramazanlar dilemeye geldim, umarim unutulmaz cok lezzetli bir Ramazan olur,sevgiler.